Randevu ve Danışma 0 (541) 369 13 42

Makaleler

17 Mart 2017 Cuma

İLİŞKİLERDE MAHŞERİN 4 ATLISI

İLİŞKİLERDE MAHŞERİN 4 ATLISI

Yapılan araştırmalara göre her ilişkide yaşanan tartışmalarda meydana gelen öfke, kızgınlık, kırgınlık gibi duyguların ayrılığı getirmediği bunlardan ziyade ‘Mahşerin 4 Atlısı’ diye tabir edilen eleştiri, aşağılama, sürekli savunma halinde olma ve duvar örme olarak açıklanan tutumların çiftlerin ayrılmasına neden olduğu görülmüştür.

İlişkilerde mahşerin 4 atlısından ilki eleştiridir. Partnerinizi eleştirmek kritik yapmaktan ya da bir şikayet dile getirmekten farklıdır. Kritik yapmak ya da bir şikayet dile getirmek spesifik konularla ilgiliyken, eleştirmek tam olarak partnerinizin kişiliğine saldırıdır ve genel yargılarınızdan oluşur. Eğer sizin de partnerinizin de birbirinize karşı eleştirel olduğunu düşünüyorsanız, ilişkinizin başarısızlığa mahkum olduğunu düşünmeyin! Eleştiri ile ilgili asıl sorun, yaygınlaştığı zaman ilişkiye zarar verebilecek diğer atlıların önünü açmasıdır!

PANZEHİRLER (NE YAPMALIYIZ?)

Eleştiri: Şikayet belirli bir davranış üzerine yoğunlaşırken, eleştiri kişinin karakterine saldırmaktadır. Eleştiri panzehiri suçlamadan şikayet etmektir. Ben ifadelerini kullanarak duygularınız hakkında konuşun ve ardından olumlu bir ihtiyacı ifade edin. Ne hissediyorsun? Neye ihtiyacın var?
Eleştiri: “Hep kendin hakkında konuşuyorsun. Çok bencilsin. "
Panzehir: "Bu akşam günüm hakkında konuşmadık. Günümün nasıl geçtiği hakkında konuşabilir miyiz lütfen? “

İLİŞKİLERDE MAHŞERİN 4 ATLISI

Aşağılama: Aşağılama, boşanmanın en büyük öngörücüsüdür ve ortadan kaldırılması gerekir. Panzehiri, takdir ve saygı göstermedir.
Aşağılama: "Sen aptalın tekisin"
Panzehir: "Başarından dolayı seninle gurur duyuyorum.“

Savunma: Algılanan bir saldırıyı önleme girişiminde, haklı öfke veya masum mağduriyet şeklinde kendini koruma olarak tanımlanır. Birçok kişi eleştirildiklerinde savunmacı olurlar, ancak sorun şudur ki, savunma hiçbir zaman sorunun çözülmesine yardımcı olmaz Savunma partnerinizi suçlayan bir yoldur. Panzehir, çatışmanın bir kısmı için bile olsa sorumluluk kabul etmektir.
Savunma: "Hep geç kalıyor olmamız benim hatam değil, bu senin suçun."
Panzehir: “Geç kalışımızın bir kısmı benim hatam, zaman yönetimi hakkında daha fazla düşünmem gerek".

İLİŞKİLERDE MAHŞERİN 4 ATLISI

Duvar Örme: Duvar örme partneriniz etkileşimden çekildiğinde ortaya çıkar. Panzehir ise fiziksel olarak kendinizi rahatlatmaktır. Kendinizi rahatlatmanın ilk adımı çatışmayı durdurmaktır. Makul olan tek strateji, eşinize ara vermeye ihtiyaç duyduğunuzu söylemektir. Bu ara en az yirmi dakika sürmelidir. Bu süre zarfında, öfke düşüncelerinden ("artık katlanmayacağım") ve kurban düşüncelerinden ("Neden hep üzerime geliyor?") kaçınmanız çok önemlidir. Zamanınızı, müzik dinlemek veya egzersiz yapmak gibi sakinleştirici ve dikkat dağıtıcı şeyler yapmak için harcayın.

İLİŞKİLERDE MAHŞERİN 4 ATLISI

Not:Gottman Institute’ün web sitesinden Türkçe’ye çevrilmiştir.