Randevu ve Danışma 0 (541) 369 13 42

Makaleler

25 Kasım 2016 Cuma

Narsistik İnsanlar ile Daha Kolay Bir Hayat İçin 5 İpucu

Narsistik İnsanlar ile Daha Kolay Bir Hayat İçin 5 İpucu

Narsistik özelikler nelerdir? Kendine fazla odaklı olmak, kendisinin diğerlerinden daha önemli olduğunu düşünmek, çevreden onay almayı çok fazla önemsemek, çok yüksek standartlar, diğerlerinin ihtiyaçlarını ve duygularını görememek, ilişkilerde yüzeysel olmak temel narsistik özellikler arasında sıralanabilir. Çevrenizde bu özellikleri taşıyan kişiler varsa, hayatınızı kolaylaştırmak için size bazı önerilerimiz var.

Her insanda az ya da çok narsistik özellikler vardır. Bazen yeni tanığınız birinin narsistik özelliklerinin fazla olduğunu çok geç fark edersiniz. Ancak onu iyice tanıdıktan sonra başta hoşunuza giden özelliklerinin aslıda narsistik özellikler olduğunu anlamaya başlar ve bu özelliklerden rahatsız olursunuz. Narsistik insan bazen anneniz, kardeşiniz gibi ailenizden biri, bazen de patronunuz ya da iş arkadaşınız olabilir. Hayatınızdan çıkaramadığınız narsistik kişiler, hayatınızı çekilmez hale getiriyor, kendinizi yetersiz ve çaresiz hissetmenize neden oluyor olabilir.

Narsistik insanlarla daha kolay bir hayat geçirebilmeniz için size 5 ipucumuz var.

Narsistik İnsanlar ile Daha Kolay Bir Hayat İçin 5 İpucu

Narsistik kişi ile beraberken duruma daha geniş bir perspektiften bakın

Karşınızdaki insanı değiştiremezsiniz ancak bu insandan nasıl etkilendiğinizi değiştirebilirsiniz. Narsistik kişi size kendi hikâyelerini, kendi bakış açılarını ve kendi dünyalarını dayatmakta beceriklidir. Karşınızdaki kişinin dünyada yaşayan 7 milyar kişiden sadece biri olduğunu unutmayın. Ondan farklı düşünen milyonlarca insan olabileceğini aklınıza getirin. Neden bu insanın duygularınızı kontrol etmesine izin veresiniz?

Narsistik İnsanlar ile Daha Kolay Bir Hayat İçin 5 İpucu

Kendi güçlü özelliklerinize odaklanın

Kişiliğinizin en güçlü 5 özellik nedir? Bu özelliklerinizi düşünün ve bu özelliklerinizi bir daha narsistik kişi ile karşılaştığınızda nasıl kullanabileceğinizi planlayın. Kendinizi gözetmek için bu özelliklerinizi nasıl kullanabilirsiniz?

Narsistik İnsanlar ile Daha Kolay Bir Hayat İçin 5 İpucu

Narsistik kişileri anlayabilirsiniz

Narsistik kişinin bu kadar kendinden emin ve güçlü olma ihtiyacı aslında içindeki kırılgan, değersiz ve zayıf olan çocuğu koruma gereksiniminden kaynaklanır. Sizi rahatsız eden davranışlarının bu gereksinimden dolayı olduğunu fark edip onunla güç savaşına girmektense onu anladığınızı fakat davranışlarının sizi rahatsız ettiğini açıklar ve sınırınızı koyabilirsiniz.

Karşınızdaki kişinin narsistik özelliklerini kendi çıkarınıza kullanabilirsiniz

Kendinize narsistik kişinin hangi davranışlarının sizi rahatsız hissettirdiğini sorun. Sizi rahatsız eden davranışları genellikle karşınızdaki kişi ile ilgilidir. Bilmeniz gereken şey sizi rahatsız eden davranışın aslında sizin için neyin önemli olduğunu gösterdiğidir, bunlar sizin hassas noktalarınızdır. Hassas noktalarınızın farkında olmak daha güçlü olmanızı sağlar.

Espri anlayışınızı kullanın

Narsistik kişi kendini ya da kendi bakış açısını çok fazla ön plana çıkardığı ve sizi engellemeye başladığı durumlarda, bu kadar kendisine odaklı olmasının sizi zor durumda bıraktığını ona anlatmak için espri yolunu seçebilirsiniz.

Narsistik İnsanlar ile Daha Kolay Bir Hayat İçin 5 İpucu